pátek 3. srpna 2012

Táborový deník Mezinárodního letního tábora v Jánských Koupelích 2012 - 1. část


Tak jako každý rok, i letos se koná v Ústřední hasičské škole Jánské Koupele ve dnech 29. 7. - 11. 8. 2012, pod hlavičkou OSH Vyškov, Mezinárodní letní tábor mladých hasičů za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy určené pro SH ČMS na zahraničí.

Neděle 29.7.2012:
Tábor začíná. Máme celkem 41 dětí z České republiky a ze Slovenska, které po příjezdu ubytováváme na zděných a dřevěných chatkách. Večer začínáme seznamovacími hrami.

Pondělí 30.7.2012:
Děti jsme rozdělili do pěti družstev po osmi a devíti dětech, každé má svého vedoucího a instruktora.
Po dobu tábora se s dětí stávají „Lovci pokladů“. Aby mohli své poklady získávat, musí však mít lovecké povolení. A tak začíná první celotáborová hra, kterou jsme nazvali úřední šílenství. Děti musí v táboře najít celkem šest úřadů, na kterých si každý vyřídí své povolení lovce pokladů. Má to však jeden drobný háček, děti předem neví, na kterém úřadu začít, takže se jim může stát, že jim úředník pouze stroze sdělí, že ještě nemá potvrzení od úřadu předchozího. Nakonec se všem podaří úřady prokousat, děti získají fotografii do průkazu, otisk prstů, projdou hygienickou a dentální kontrolou a na konci hry tak mají praktickou průpravu do dospělého života, kde potýkání s úřady je pravidelnou realitou.
Odměnou pro vítězná družstva jsou drobné sladkosti a táborové diamanty, za které děti v posledním dni budou moci nakoupit na táborovém trhu.

Úterý 31.7.2012
Dopoledne pracujeme na výrobě oddílových reálií. Děti vyrábí oddílové vlajky, přívěšky na krk a táborová trička.
Odpoledne jsme lovcům pokladů připravili celotáborovou hru „Boj o vodu“ s legendou, že lovce při hledání pokladů cesta zavedla až do hluboké pouště. Po dlouhém bloudění, žízniví, vyprahlí konečně našli oázu. Doufali, že zde najdou studnu, aby mohli doplnit zásoby vody, v celé oáze však žádná studna nebyla. Navíc zjistili, že oázu nalezli i ostatní skupiny lovců a je zřejmé, že pokud se zde nějaká voda nalezne, budou o ni muset s ostatními lovci soupeřit. Na zemi žádná voda nebyla, a přesto zde něco nehrálo. Oáza byla plná zvířat, hlavně na stromech bylo spousta opic a ptáků. Až jeden pozorný lovec zjistil, kde zvířata berou vodu. V oáze nebyly palmy, ale zvláštní stromy, které měli kulaté plody, ze kterých po propíchnutí tekla voda. A tak začal souboj s časem, které skupině lovců se podaří z plodů na stromech získat více vody ...
Středa 1.8.2012
Dnešního dne malí táborníci absolvovali školení R2H (Ready to Help – připraven pomoci). Školení vedli profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru v Opavě, kteří poutavou formou dětem představili zásady činnosti na vodě a chování při požáru. Děti si prakticky vyzkoušely pádlování na řece Moravici na gumových člunech a na vlastních tělech otestovaly váhu hasičského obleku, přilby a dýchacího přístroje.
Celý den nám přálo hezké počasí, takže jsme ještě stihli turnaj v házení kroužku, velkém mikádu a velice oblíbené a návykové hře „ťuk“, ve které děti proti sobě soupeřili ve shazování dřevěných špalíků pomocí dřevěného kolíku.
 
Čtvrtek 2.8.2012
Vyrážíme na celodenní výlet. Naším cílem je nově zrekonstruované Slezské zemské muzeum v Opavě a rozhledna Velký Roudný. Na rozhlednu se dostaneme po výšlapu strmého kopce, výhled však stojí za to, jako na dlani se před námi rozprostírá vodní nádrž Slezská harta. Večer po návratu z výletu v parném pozdním odpoledni zakončujeme osvěžujícím koupáním v řece Moravici.
Pátek 3.8.2012
Každý správný lovec by měl umět a znát, jak založit ohniště, rozdělat oheň a připravit si jídlo. Pod dohledem vedoucích chlapecká část oddílu vyráží do lesa na dřevo a zakládají ohniště a připravují suroviny na oběd.